duszek
komentarzy 12

O nowym Róbmy Dobrze

Witamy na nowej odsłonie Róbmy Dobrze. Pracowaliśmy nad nią ostatnie tygodnie, szlifując zarówno nowy wygląd, jak i nową recepturę na samo blogowanie. Przede wszystkim, postawiliśmy na duet Michał-Ola — klimat, jaki powstaje z połączenia naszych niemalże skrajnych temperamentów, różnych punktów widzenia i przeżyć. Być może kiedyś wrócimy do bardziej rozbudowanej redakcji, kto wie, ale teraz chcemy się skupić na rozkręceniu bloga w nowej formule — dwojakiej, jeśli chodzi o osobowości autorów, ale spójnej, jeśli chodzi o sposób budowania wpisów.

Przy okazji tej przemiany musieliśmy przemyśleć może nie tyle «co» będziemy publikowali, ale «jak» będziemy to pokazywać i jak to posegregujemy. No i stworzyliśmy takie ogólne worki. „Rzeczy”, czyli kreatywny biznes — dizajn, biżuteria, ciuchy i inne fajne marki. „Twórczość”, czyli wpisy skupiające się na talencie — ilustracje, plakaty, gify, animacje, rysunki, książki, muzyka. „Przygody”, czyli wydarzenia, inicjatywy, miejsca i różne nasze akcje. Te trzy kategorie są już widoczne w głównym menu szablonu, pozwalając bardzo szybko przefiltrować wpisy pod takim bardzo szerokim względem. Przenieśliśmy też niektóre ze swoich starych wpisów, nieco je przerabiając i odświeżając. W najbliższych tygodniach przeniesiemy kolejne (choć z pewnością nie wszystkie).

Najważniejszą składową Róbmy Dobrze nie jest blog. Nie są też fanpejdże i nasze wszystkie akcje, nie jest newsletter, no i wreszcie, nie jesteśmy nawet my, duet autorów. Źródłem Róbmy Dobrze, i równocześnie jego jądrem, jest coś, co istniało na długo przed tym, jak wgraliśmy pierwsze pliki na jakiekolwiek serwery. To jest coś, co nosimy w sobie. I wy też nosicie. Wibruje to w naszych ciałach za każdym razem, kiedy poczujemy się znudzeni, smutni albo samotni. Kiedy obserwujemy krople deszczu rozbijające się o parapety całej Polski, zastanawiając się, o czym właśnie myślą ludzie podobni do nas — wrażliwi, kreatywni, ciekawi świata. Bo Róbmy Dobrze jest odpowiedzią na tę pustkę. Jest internetowym domem tysięcy wrażliwców, dzięki któremu nie musimy już wysyłać do siebie myśli, które zgubią się po drodze. Tematy, o których piszemy naprawdę nas interesują, ale przede wszystkim są pretekstem, żeby zbliżyć nas, autorów i czytelników, do siebie. Najważniejsi pozostają ludzie, współdziałający w najróżniejszych projektach — pokazujący swoje życie na Wędrującym Instagramie, piszący do siebie papierowe listy w ramach akcji Huncwoty, kolekcjonujący w swoich domach pocztówki Koperty Niespodzianki, czy po prostu komentujący, piszący mejle i wiadomości. Najważniejsi jesteście wy i my, te dziwne istoty pozamykane w jeszcze dziwniejszych ciałach.

Dlatego powstała wizja czwartego wora. „Ludzie”, czyli wpisy skupiające się na człowieku, jako na żywej istocie, ze swoimi przeżyciami, marzeniami, zainteresowaniami, talentami, ulubionymi miejscami. Chcielibyśmy, żeby w ramach tej serii powstawały sylwetki zupełnie różnych osób — od utalentowanych twórców, właścicieli dziwnych lub fajnych kolekcji, hobbystów wszelkiej maści, aż po osoby, którym się wydaje, że są nudne. Wyglądałoby to tak, że przyjeżdżalibyśmy do was, do różnych zakątków Polski, poszwendać się wspólnie po waszych ulubionych miejscach, porozmawiać i nagrać wasze słowa na dyktafon, a w międzyczasie, zrobić wam zdjęcia analogiem. Samo nagranie byłoby tylko na użytek autora, żeby po powrocie do domu mógł napisać tekst, natomiast najciekawsze zdjęcia zilustrowałyby wpis na blogu. W tej serii najważniejszy byłby człowiek, co oczywiście nie oznacza, że nie promowalibyśmy waszych przedsięwzięć. Pokazywalibyśmy ewentualne odnośniki tej osoby — Instagrama, portfolio, bloga, na którym pisze o swojej pasji, adres sklepu internetowego z ręcznie robionymi rzeczami, fanpejdż czy namiary na lokal, który prowadzi. Mamy bardzo dużo pomysłów i zapału, żeby robić ten cykl, ale niestety bez budżetu niewiele zrobimy. Potrzebujemy pieniędzy na bilety, żeby do was dojechać, na klisze i ich wywoływanie itd., dlatego ta seria powstanie tylko, jeśli wy tego chcecie i jeśli wspomożecie nas darowiznami (w dziale Info jest rubryka o trzech sposobach, jak można to zrobić).

Woda falująca w gifie u góry pochodzi z sesji Białego Kadru.

duszek

Autor,

Lubię słuchać ambientu podczas długich spacerów. Nie wychodzę z domu bez plecaka, w którym pomieszkują: latarka, papierowe magazyny, książki, zeszyty, no i mnóstwo papieru, żebym w każdej chwili mógł napisać kolejny list. Fotografuję bezlusterkowcem Fujifilm X-A10, gram na Nintendo Switchu. Zbieram płyty muzyczne, książki, skasowane bilety autobusowe. No i listy. Często wracam do tych archiwalnych, na nowo je czytając i oglądając wrzucone do kopert załączniki. Kocham ukorzeniać nowe roślinki, oglądać mapy i dotykać drzew. Znajdziesz mnie też na Fejsie i na Instagramie.

12 komentarzy

 1. Super zmiany.
  Mam tylko jedno zastrzeżenie / buga, mam zasubowanego duszka a i tak mi wyskakuje ciągle powiadomienie o wpisaniu się co jest maksymalnie uciążliwe, nie lubię atakujących okienek.

  • Michał Nowakowski says

   Serwus! ::) To zdecydowanie jest błąd. A zamknąłeś okienko krzyżykiem? Zaraz się tam przyjrzę.

   • marta says

    o, ja wyświetlam w trybie prywatnym i duszek niestety nie daje się przekonać, że już się znamy

    • Michał Nowakowski says

     Serwus, Marta. ::) Niestety, przeglądając w trybie prywatnym nie przyjmujesz ciasteczek, które to zarządzają wszystkimi takimi sprawami. Tak było i będzie, tego nie obejdziesz.

 2. Najpierw przeczytałam Duszka, potem weszłam w stronę i pierwsze co powiedziałam to – „ojej”. Ale to „ojej” to nie było zawiedzione „ojej”, ale pełne zachwytu „ojej”. Piękne! Świetne pomysły (szczególnie podoba mi się to o ludziach)! Zresztą, co ja mówię… zawsze jest wspaniale.

  • Michał Nowakowski says

   Serwus! ::) Dziękujemy za miłe słowa! Moim zdaniem seria „Ludzie” może być najfajniejszym naszym dziełem, ale wszystko zależy od budżetu. ::)

 3. Gites:) Bardzo mi się. Fajnie, że macie RSS, nie próbujcie go usuwać, są jeszcze tacy staromodni ludzie na świecie, którzy czytają przez czytnik RSS! Pozdrówki dla WAS:)

Skomentuj, jesteśmy ciebie ciekawi