Teraz czytasz
Nowe ilustracje do „Bajek robotów” autorstwa Patryka Hardzieja

Nowe ilustracje do „Bajek robotów” autorstwa Patryka Hardzieja

Nie czytałem „Bajek robotów”, ani w ogóle nic Lema (lubię science fiction, więc kiedyś to zmienię) – czytał za to Patryk Hardziej o którym już pisałem. Czytał i polubił na tyle, że postanowił złożyć Lemowi hołd, tworząc do nich nowe ilustracje.

„Z tym Lemem to raczej prosta sprawa” – napisał mi Patryk „jest to mój ulubiony pisarz i postanowiłem ubrać jego opowiadania w mój język graficzny, bo w głowie miałem archetyp ilustracji Daniela Mroza, które już jednak są troszkę archaiczne. Szukałem sposobu by zachowując charakter jego opowiadań pokazać jak ja je widzę. Pierwsze wydanie Bajek robotów ukazało się w 1964 roku, więc zbiorowi opowiadań stuknęło właśnie pięć dyszek. To dobry moment na taki gest”.

Patryk zabrał się za „Bajki robotów”, bo jest to zbiór opowiadań – dało mu to większą różnorodność. Jak sam pisze, gdyby ilustrował dłuższe opowiadania musiałby pokazywać ciągle te same roboty/ludzi, tylko w innych sytuacjach. W tym wpisie zobaczycie nie tylko ilustracje, ale także szkice przez niego nakreślone.

Wystarczy chwilka dłubania w sieci, by zauważyć, że dla wielu czytelników Lema oryginalne ilustracje autorstwa Daniela Mroza są wręcz kultowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie byśmy kiedyś zobaczyli Chętnie specjalną edycję „Bajek robotów” z ilustracjami Hardzieja. Chętnie bym po nią sięgnął.

Aha, jeszcze jedna rzecz. To jest dopiero pierwsza porcja ilustracji – Patrykowi pozostało jeszcze 9 bajek do narysowania. Możecie go pilnować na Fejsie i Behance.

Skomentuj jako pierwszy/a

Skomentuj

Your email address will not be published.

© 2013-2021 Róbmy Dobrze