Teraz czytasz
Trwa zbiórka na polskie wydanie komiksu „Ungdomsskolen” Andersa N. Kvammena

Trwa zbiórka na polskie wydanie komiksu „Ungdomsskolen” Andersa N. Kvammena

Gdańskie wydawnictwo Dziwny Pomysł zbiera pieniądze na przedsprzedaż pierwszych egzemplarzy polskiej edycji komiksu „Ungdomsskolen” Andersa N. Kvammena, u nas tłumaczonego na „Gimnazjum”. Z opisu zbiórki możemy przeczytać, że jest to komiks dla młodzieży, „o dorastaniu, prześladowaniu, odrzuceniu, stracie. O szukaniu pomocy i o dobrych i złych pedagogach”.

Urodzony w 1985 roku Anders N. Kvammen jest ilustratorem i komiksiarzem z Norwegii. Jak dotąd stworzył dwa autobiograficzne albumy – „Ungdomsskolen” (Gimnazjum) i „Jobb” (Praca), w obu chowając się za swoim alter-ego, Akselem. Ma ciekawy styl rysunków; taki niby-niechlujny, z żartobliwie zakłamanymi perspektywami i pokracznymi postaciami. Nie ukrywam, że mam słabość do takiej estetyki.

„Gimnazjum” ukaże się w tłumaczeniu Joanny Barbary Bernat, tłumaczki i założycielki wydawnictwa Dziwny Pomysł, zredagowanym przez Ewę Penksyk-Kluczkowską. Wydany zostanie tak samo, jak oryginał – w miękkiej, szytej oprawie ze skrzydełkami, na papierze Munken Lynx. Za skład odpowiada Emilia Marlewska.

Ponieważ wydawnictwo podesłało mi przedpremierowo PDF-a, miałem już okazję przeczytać komiks w polskim przekładzie. Niedługo napiszę więcej, ale na razie zdradzę tylko, że polecam po niego sięgnąć. Chociaż komiks później będzie też sprzedawany w tradycyjnym obiegu, poprzez księgarnie internetowe i festiwale, i to bez znaczenia na powodzenie zbiórki (projekt finansowo wsparła Norla, agencja rządowa promująca literaturę norweską za granicą), warto już na etapie zbiórki pokazać, że jest w Polsce zainteresowanie niszowym komiksem. Egzemplarz można kupić za 40 zł (z przesyłką) poprzez Wspieram.to – zbiórka trwa do 10 lutego 2021, a wysyłka jest zapowiedziana na kwiecień 2021.

Skomentuj jako pierwszy/a

Skomentuj

Your email address will not be published.

© 2013-2021 Róbmy Dobrze