Teraz czytasz
Ignacio Torres i jego gwiezdne gify

Ignacio Torres i jego gwiezdne gify

Szybka powtórka z teorii powstania świata. Na początku był Chaos — dowiemy się z mitologii greckiej. Potem były walki tytanów, połykanie dzieci i kozica, która wychowała Zeusa. Potem znów jakieś różnice zdań w relacjach ojciec (Kronos) — syn (Zeus) i wreszcie Prometeusz ulepił z gliny i łez figurkę ludzką, w którą tchnął życie — z rydwanu słońca skradł ogień niebieski i tak powstała ludzka dusza.

Inaczej twierdzili Słowianie: na początku było bezkresne morze i światło, a człowiek powstał ze słomy, którym po kąpieli otarł się jeden z bogów — Perun. W Ewangelii św. Jana przeczytamy, że na początku było słowo (i szczerze mi się ten motyw podoba). Według Biblii Bóg tworzył świat przez sześć dni, a siódmego odpoczywał. Człowiek powstał szóstego dnia na obraz i podobieństwo Boga. Dalej jest teoria Wielkiego Wybuchu i ewolucji, po której ogłoszeniu rozpaczliwe głosy do dzisiaj krzyczą: „mój ojciec nie był małpą!”.

Teorii i mitów jest wiele i pewnie będą powstawać kolejne, bo ludzie zawsze poszukują odpowiedzi. Ja wspomnę jeszcze tylko o jednej teorii, która mówi, że człowiek jest stworzony z kosmicznej materii, powstałej w wyniku śmierci gwiazd. Z tej wizji zrodził się Stellar, czyli projekt, który za pośrednictwem gifów obrazuje tą dość romantyczną wizję powstania człowieka. Autorem projektu jest Ignacio Torres — młody, pochodzący z Meksyku fotograf. Pył i konfetti posłużyły artyście do stworzenia imitacji gwiazd i galaktyk otaczających ludzkie zastygłe w jednej pozie ciała. Zastygłe, a jednak poruszone. Efekt, który uzyskał, zawdzięcza zastosowaniu trójwymiarowych animowanych fotografii zapisanych w formacie gif.

Zaglądajcie również na stronę i na Tumblra artysty.

Skomentuj jako pierwszy/a

Skomentuj

Your email address will not be published.

© 2013-2021 Róbmy Dobrze