Now Reading
„Ostatnie drzewo” – antologia komiksowa, której dochód wesprze ochronę środowiska

„Ostatnie drzewo” – antologia komiksowa, której dochód wesprze ochronę środowiska

Powstaje antologia komiksowa „Ostatnie drzewo”, której dochód wesprze cele związane z ochroną środowiska. Będzie się składała z dwudziestu trzech osobnych komiksów; każdy został stworzony przez kogoś innego – przez pojedynczego twórcę, duet, a nawet jeden tercet. Najkrótszy z nich zajmuje jedną stronę, najdłuższy – czternaście. Łącznie zbiór zadrukuje ich ponad sto czterdzieści. Większość jest już skończone; pozostałe opowieści są na finiszu, przed ostatnimi szlifami i poprawkami.

Nad wszystkim czuwa Paweł Kicman, publicysta i scenarzysta komiksowy („Cholerna planeta”). Do niego należy spięcie tego wszystkiego; od pomysłu, przez nabór i organizację, aż po wydanie i kontakt z mediami. Spytany o klucz doboru historii, Paweł odpowiedział: „Nie ma narzuconego tematu, ale tytułowe ostatnie drzewo jest słowem kluczem, które można zawrzeć. Ale wiadomo, raczej coś blisko natury, niż komedia romantyczna z wyborami prezydenckimi w tle”.

Próbki kilku z komiksów zostały już opublikowane. „Autorka zabierze was do świata, w którym jedyna nadzieja na przetrwanie ludzkości może kryć się w… górze” – taki opis zapowiada komiks „Biosfera” Bereniki Kołomyckiej. Brzmi to bardzo ciekawie, a wygląda po prostu przepięknie.

Zupełnie inny klimat prezentuje plansza z komiksu Wiktora Talagi (scenariusz) i Macieja Kachela (rysunki). Ma to być historia „o tym jak tragiczne w skutkach mogą być uprzedzenia”.

Z kolei Roch Urbaniak (scenariusz i rysunek) zabierze odbiorcę do bardzo egzotycznego, baśniowego zielonego świata.

Jeśli śledzisz polski komiks, to z pewnością rozpoznasz wielu twórców, którzy wzięli w tym udział. Oto prawie kompletna lista (z drobnymi, jeszcze niedopisanymi tajemnicami), z podziałem na poszczególne komiksy:

Jan Mazur (scenariusz) i Krzysiek Owedyk (rysunki), Igor Wolski (scenariusz i rysunki), Tomek Grządziela (scenariusz i rysunki), Berenika Kołomycka (scenariusz i rysunki), Roch Urbaniak (scenariusz i rysunki), Wiktor Talaga (scenariusz) i Maciej Kachel (rysunki), Edyta Bystroń (scenariusz i rysunki), Daniel Gizicki (scenariusz) i Grzegorz Pawlak (rysunki), Magdalena Cielecka (scenariusz) i Joanna Karpowicz (rysunki), Aleksandra Motyka (scenariusz) i Kasia Niemczyk (rysunki), Rafał Kołsut (scenariusz) i Paweł Gierkowski (rysunki), Tomasz Kontny (scenariusz) i Marta Falkowska (rysunki), Ola Czachór (scenariusz) i Agnieszka Czachór (rysunki), Karolina Plewińska (scenariusz i rysunki), Jakub Dębski (scenariusz) i Anna Krztoń (rysunki), Bartek Glaza (scenariusz) i Tomasz Kaczkowski (rysunki), Tomek Pstrągowski (scenariusz) i Helena Smołka (rysunki), Jerzy Łanuszewski (scenariusz) i Jakub Topor (rysunki), Javvie (scenariusz i rysunki), Marta Szu (scenariusz i rysunki), Paweł Kicman (scenariusz) i Dawid Longa (rysunki), Jakub Syty (scenariusz) i Mikołaj Ratka (rysunki).

Premiera odbędzie się najprawdopodobniej na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, pod warunkiem, że – ze względu na epidemię koronawirusa – w ogóle się odbędzie. Jeśli nie publikacja i tak ukaże się późnym latem lub wczesną jesienią. Wcześniej odbędzie się zbiórka pieniędzy na druk.

Żeby nie przegapić przyszłych aktualizacji i żeby zobaczyć więcej próbek, koniecznie zajrzyjcie na fanpejdż inicjatywy. Autorem okładki antologii jest Tomek Grządziela.

Napisz pierwszy komentarz

Odpowiedz

Your email address will not be published.

©2013-2021 Róbmy Dobrze