Koniecznie obejrzyj „Spójrz inaczej na miasto” – krótki film o eksplorowaniu miasta z analogiem w ręku

Dwa tygodnie temu odezwał się do mnie Mateusz Szeliga, fotograf, którego znałem z portretów (#1, #2, #3) i dużej ilości klimatów miejskich (#1, #2, #3, #4, #5). Pytał czy nie chciałbym patronować nowemu krótkiemu dokumentowi, który zmajstrowali wspólnie z twórcą wideo Tomaszem Rodzikiem. Wysłał niepubliczny odnośnik do wersji z grubsza zmontowanej, a mi wystarczyło kilkanaście sekund oglądania, żebym zrozumiał, że wchodzę w to z czystą przyjemnością.

W „Spójrz inaczej na miasto” zbiegło się dużo dobrych elementów. Montaż Rodzika, zrobiony z wyczuciem i rytmem. Fajne, płynne przejścia pomiędzy scenami. Ujęcia, które podążają za bohaterem filmu, czyli samym Szeligą, w taki sposób, żeby przemycić dużo katowickiej i wrocławskiej architektury. Pierwszoosobowa narracja z offu. Pasująca muzyka. Przyjemna kolorystyka.

Tematyka filmu to bardzo moje klimaty. Blokowiska, ulice, tunele – to wszystko szalenie inspirujące. Możliwość eksplorowania miasta, odkrywania go na nowo z każdym spacerem, samotnym lub w towarzystwie innych wrażliwców. Obserwowanie ludzi; tego jak miasto na nich wpływa i jak wykorzystują jego przestrzeń. Szukanie ciekawych kadrów z aparatem w ręku.

Róbmy Dobrze jest dumnym patronem medialnym tego zarąbistego filmu. Zobacz go, bo warto. Poza tym, polecam zaobserwować Mateusza Szeligę na Fejsie i Instagramie, a także Tomasza Rodzika na Fejsie i na YouTubie.

Lubię słuchać ambientu podczas długich spacerów. Nie wychodzę z domu bez plecaka, w którym pomieszkują: latarka, papierowe magazyny, książki, zeszyty, no i mnóstwo papieru, żebym w każdej chwili mógł napisać kolejny list. Czasami fotografuję bezlusterkowcem Fujifilm X-A10, gram na Nintendo Switchu. Zbieram komiksy, książki, no i listy. Często wracam do tych archiwalnych, na nowo je czytając i oglądając wrzucone do kopert załączniki. Kocham ukorzeniać nowe roślinki, oglądać mapy i dotykać drzew. Znajdziesz mnie też na Fejsie i na Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij
Sign in