Now Reading
Tusz jest jej krwią. O pracach Apollonii Saintclair

Tusz jest jej krwią. O pracach Apollonii Saintclair

+22
View Gallery

„Tusz jest moją krwią” – możemy przeczytać na Tumblrze tajemniczej Apollonii Saintclair. „Rysuję dla samej siebie i dla waszej przyjemności. Od dawna mieszkanka Starego Świata, dzieląca czas między kuchnią a swoim studio”. Trzeba przyznać, że słowo przyjemność w przypadku tej artystki odgrywa rolę szczególną, bo upodobała sobie tworzenie czarno-białych erotycznych rysunków.

Nie ma jednak mowy o byle jakich zboczonych rysunkach. Świetna jest zarówno technika artystki, nawiązująca trochę do komiksów, a trochę do starych linorytów, jak i obecność różnych surrealistycznych, lub po prostu dziwacznych, elementów nadającym jej pracom czegoś niezwykłego. Jeśli chodzi o stężenie erotyki, niektóre z jej prac zatrzymują się przy subtelnych podtekstach, jak siodełko roweru wpijające się w pośladki kobiety czy mina pełna rozkoszy. Większość jednak brnie dalej, przeważnie znacznie dalej, rozpędzając się do wyuzdanych rejonów porno, zarówno fetyszu, jak kobiety ubrane w lateks czy oblane cieczami, jak i seksu w najróżniejszych kombinacjach.

Co pewien czas Apollonii zdarza się narysować coś jeszcze dziwniejszego. Przede wszystkim różne motywy zwierzęce – kobiety z głowami zwierząt, kobiety kochające się z minotaurami, kobiety z mackami ośmiornic zamiast palców, małpa porywająca nagą kobietę. Czasem motywy pochodzące wprost z szalonych snów, jak odbicie nagiej kobiety w szkle skafandra astronauty, naga kobieta uwięziona w krysztale czy pomniejszona kobieta leżąca na czyichś dłoniach. Czasem są to też widoki makabryczne, niepokojące – jak odcięta kobieca głowa leżąca na tacy, gwałty czy kobieta przebita strzałą.

W wywiadzie udzielonym serwisowi Sexus Revista, Apollonia powiedziała ciekawą myśl, po części tłumaczącą dlaczego eksploruje w dużej mierze fantazje kobiet. „Kobieta jest wszechobecna w historii sztuki, ale zbyt często była zamykana w dualizmie Pietà/dziwka. Fakt, że kobieta może mieć żądze – czy nawet to, że posiada duszę – było starannie ignorowane. Nie ujmując męskim żądzom, uważam, że żeńskie fantazje są wyjątkowo złożone, a co za tym idzie wyjątkowo interesujące do przedstawiania”.

Apollonię Saintclair i jej podnoszące ciśnienie krwi prace znajdziecie przede wszystkim na Tumblrze, ale również na Behance, Twitterze i Facebooku. Możecie również kupić gadżety z jej pracami na Sociaty6.

Napisz pierwszy komentarz

Odpowiedz

Your email address will not be published.

©2013-2021 Róbmy Dobrze